pátek 25. září 2015

ORION I


Skutečná loď Orion, schopná cesty na oběžnou dráhu, byla poprvé zkompletována 157. den. Už dříve agentura KKP schválila harmonogram první fáze programu Orion, který se týkal zkušebních misí. Ty byly označeny jako tzv. „mise A“ a jejich průběh měl vypadat následovně:

Orion 1 – testovací mise lodi Orion OV (Orbitální Verze), bezpilotní dosažení orbity, 164. den
Orion 2 – testovací mise lodi Orion OV, pilotovaná mise, 2 kerbonauti, 190. den
Orion 3 – orbitální mise lodi Orion OV, prověření manévrů a vybavení, 3 kerbonauti, 225. den
Orion 4 – testovací mise lodi Orion MV (Munární Verze), bezpilotní atmosférický test, 245. den
Orion 5 – testovací mise lodi Orion MV, bezpilotní dosažení orbity, 275. den
Orion 6 – orbitální mise lodi Orion MV, prověření manévrů, 3 kerbonauti, 305. den
Orion 7 – dlouhodobá mise lodi Orion OV, přezkoušení rutinních operací, 3 kerbonauti, 335. den
Orion 8 – oblet Munu, loď Orion MV, přezkoušení rutinních operací, 3 kerbonauti, 375. den
Orion 9 – dosažení Munární orbity, loď Orion MV, zkoušky manévrů, 3 kerbonauti, 415. den
Orion 10 – přistání na Munu, loď Orion MV, 3 kerbonauti, 15. den 5. roku

KKP také potvrdila dlouho diskutovaný fakt, že přistání na Munu se uskuteční s celou lodí, nebude použit žádný přistávací modul, jako se zvažovalo u minulého programu Pegas. Také byla vybrána první dvojice kerbonautů pro misi Orion 2: Bill Kerman a Henkin Kerman. KKP rovněž oznámila rozšíření týmu kerbonautů o další trojici: Johnrey, Sigrey a Neilnard.

164. den tak podle harmonogramu vystřelila k obloze raketa R-5 Eve s připojenou lodí Orion OV. Po oddělení prvního stupně byla odstřelena záchranná věžička a práci započal druhý stupeň, který loď bezpečně navedl na oběžnou dráhu. Tam byl tento stupeň odpojen, loď na povel z Kerbinu zapnula své palubní přístroje a rozevřela solární panely. 



 
Po jednom obletu Kerbinu byl zahájen brzdný manévr, který se podařil na výbornou a loď bezpečně přistála na padácích na pevnině. Celá mise trvala pouhých 34 minut!





Jak nosná raketa, tak i loď samotná, pracovala bezchybně a následující mise Orion 2 tak mohla být provedena podle plánu. 190. den už seděli v kabině lodi Orion kerbonauti Bill a Henkin. Bill jako velitel mise, držel ruku na páce „přerušení letu“, až do chvíle kdy byl odpojen první stupeň. Záchranná věžička se v pořádku odpálila a Bill tak mohl ruku stáhnout. Nyní už hladký chod motoru druhého stupně zaručoval dosažení orbity.


Na oběžné dráze loď provedla několik obletů a vyzkoušela jednoduché manévry – Bill provedl brzdný zážeh manuálně a podařil se mu výborně. Loď se úspěšně vrátila zpět do atmosféry a měkce přistála na padácích do oceánu.





225. den proběhla mise Orion 3. V lodi seděli kerbonauti Bob, Billy-Bobski a Cambree. Jejich cílem bylo prověřit loď na orbitě, což se jim také bez problémů podařilo. Vypadalo to, že Orion je opravdu dobře postavená loď a cestu na Mun zvládne. Jen mohla být podle mínění většiny kerbonautů prostornější, ale obětovat trochu pohodlí za možnost letět do kosmu za to stojí.

245. den letěla raketa R-5 poprvé s munární verzí lodě Orion. Tato mise pouze zkoušela start nosiče a správnou funkci přístrojů.

275. den pak už loď Orion MV letěla do kosmu „naostro“. I tentokrát bez posádky, hlavním cílem mělo být ozkoušení automatických manévrů a především zkouška práce přistávacího stupně lodi.

 

Na oběžné dráze se opět všechno podařilo, přistávací stupeň pracoval v pořádku a také jeho oddělení proběhlo podle plánu. Loď poté přistála bez problémů na padácích do oceánu.


305. den byl poněkud slavnostní, protože se do kosmu měla dostat poprvé v historii žena – Valentina Kerman. V rámci mise Orion 6 letěla spolu s Jebediahem a Johnreyem. Jejich úkolem bylo provést na orbitě s lodí Orion v munární verzi sérii manévrů, jaké bude třeba vykonat při pozdějším letu k Munu.




335. den začala mise Orion 7. V kabině lodi v orbitální verzi strávili kerbonauti Cambree, Sigrey a Neilnard celých 15 dní, během nichž prováděli úkony, jaké bude muset během obletu Munu provádět posádka následující mise. Kerbonauti potvrdili, že loď i její posádka, dokážou dlouhodobě fungovat bez problémů a provádět činnost potřebnou k uskutečnění cíle programu Orion.

Ihned po ukončení mise oznámila agentura KKP rozpis posádek pro následující mise: Velitelem Orionu 8 byl jmenován Henkin Kerman, jeho kolegy Bill a Billy-Bobski. Velitelem „devítky“ měl být Johnrey, jeho kolegy Valentina a Sigrey. Pro přistání na Mun jmenovala agentura do mise Orion 10 velitele Jebediaha, jeho kolegy měli být Bob a Neilnard.



375. den byl dnem, kdy se měla defacto zopakovat mise předchozího programu, Pegas 8, nebo-li oblet Munu a přímý návrat na Kerbin. Osazenstvo lodě, Henkin, Bill a Billy-Bobski, se neuvěřitelně těšilo, až uvidí Mun zblízka a tajně doufalo, že na něj taky jednou vkročí vlastní nohou. Ale to bylo daleko, teď se musí povést jejich mise.

Vynesení na oběžnou dráhu dopadlo skvěle, loď musela jednou oběhnout Kerbin, aby se dostala do bodu pro zážeh a pak už spolehlivě pracoval motor přistávacího stupně, který protáhl trajektorii letu kolem Munu.



Plavidlo se pak vzdalovalo od Kerbinu a po pár hodinách už Bill skrze průzor mohl obdivovat jejich cíl, tohoto stálého souputníka Kerbinu. Orion obletěl Mun poněkud z větší dálky, než se původně čekalo, ale jinak mise proběhla zcela bez problémů. „Osmička“ se vrátila podle zákonů nebeské mechaniky zase zpátky na Kerbin, kde hladce přistála.





415. den nadešel čas pro misi Orion 9. Pokud půjde vše podle plánu, věděla posádka že se bude dívat na Mun opravdu zblízka. Panovaly trochu obavy, protože loď se bude muset během parkování na munární orbitě na čas odmlčet, když signál přeruší sám Mun. Snad se spojení pak znovu podaří navázat, protože jestli ne... Raději nepomýšlet.



Start však neproběhl zdaleka tak hladce, jako předchozí mise. Těsně po zážehu prvního stupně se ozval výbuch a jeden z vernierových motorů odpadl od rakety. Řízení letu však rozhodlo pokračovat v misi. Raketa se držela v kurzu až do výšky 15 kilometrů, kde začaly narůstat podélné oscilace a nosič se začal vychylovat z kurzu. Velitel Johnrey byl každou sekundou připraven zatáhnout za páku přerušení letu. Ale nebylo to nakonec třeba, první stupeň přestal pracovat a loď stále ještě byla v tolerancích odchylky od kurzu. Motor druhého stupně vychýlení srovnal a dopravil Orion na oběžou dráhu v pořádku.


Zbývalo jen provést zážeh, který loď nakopne na Mun. Tentokrát pomáhal i druhý stupeň „er pětky“, aby měl přistávací stupeň Orionu palivovou rezervu. Manévr se podařil a Orion se vydal k měsíci. Jeho zaparkování na oběžné dráze se po pár hodinách naplnilo. Nejkritičtější okamžik celé mise byl tady. Valentina se dívala na mizející Kerbin, zatímco jí ve sluchátkách zněl hlas capcoma:



„Ztráta signálu za 5... 4... 3... 2... 1...“ Pak už bylo slyšet jen šumění.


Johnrey zorientoval loď proti směru letu a připravil řídící počítač na brzdný zážeh. Jakmile se loď dostala do patřičného bodu, spustil motor a usadil Orion 9 na kruhovou dráhu ve výšce 70 kilometrů nad povrchem Munu. Manévr se tedy podařil, ale posádka stále netrpělivě čekala až vyjde Kerbin a bude možné se pokusit navázat spojení.

Valentina se dychtivě tiskla na okénko, Kerbin bude vidět každou chvíli. A skutečně, ozářený srpek planety se objevil a ve sluchátkách znovu zapraskalo. Velitel se pokusil navázat spojení.


„Tady devítka, volám Kerbin,“ opakoval Johnrey do vysílačky. Ale nic mu neodpovídalo. Teprve až po dalších několika minutách si mohla posádka i technici na Kerbinu zhluboka vydechnout.

„Tady je řízení mise, slyšíme vás moc dobře, osmičko. A už vidíme vaši telemetrii, dobrá práce!“

Orion po pár obletech, které byly vyplněny fotografováním, sestoupil ještě níž, až na 20 kilometrů a simuloval pak manévry nutné pro pozdější přistání lodi. Jelikož vše dopadlo dobře, odpojil Orion svůj přistávací stupeň a připravil se na zážeh, který jej měl dostat zpět na Kerbin.




Za pomocí dat z Kerbinu provedl Orion už pomocí motorků návratového stupně zážeh a dostal se z orbity Munu. Zvolena byla trajektorie přímo vedoucí do kerbinské atmosféry, aby se eliminovala potřeba dalších manévrů. Orion 9 nakonec bezpečně přistál do oceánu, po 2 dnech, 3 hodinách a 41 minutách.



Žádné komentáře:

Okomentovat